ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Kje se začne vnetje dlesni

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 03 Nov 2009 17:00    Naslov sporočila: Kje se začne vnetje dlesni Odgovori s citatom

.

O vnetih dlesnih (gingivitis) govorimo, kadar te spremenijo barvo iz svetlo rožnate v rdečo, otečejo oziroma nabreknejo, postanejo občutljive za dotik in že pri ščetkanju ali ugrizu v tršo hrano zakrvavijo. Vnete dlesni moramo obravnavati resno in ob prvih znakih vnetja takoj ukrepati, poudarja Nataša Sinovec, koordinatorica akcije Zdrave dlesni, s tem ko opozarja, da se nezdravljeno vnetje dlesni lahko razvije v hujše oblike vnetja obzobnih tkiv ali parodontalne bolezni.


Za parodontalno bolezen velja, da je najbolj razširjena kronična bolezen. Njeno delovanje se ne odraža samo v ustih, temveč je povezano s sistemskim zdravjem. Strokovnjaki pojasnjujejo, da so glavni povzročitelj vnetja dlesni bakterije v mehkih zobnih oblogah (zobnem plaku), ki se nabirajo ob robu dlesni. Zaradi strupov, ki jih izločajo, in imunskega odgovora organizma se pojavi vnetje in propada obzobno tkivo.

"Ko govorimo o robu dlesni, verjetno vsak najprej pomisli na rob, ki ga lepo vidimo, ko se pogledamo v ogledalo. Zelo pomembno je, da se zavedamo, da ima dlesen svoj rob tudi tam, kjer ga ne vidimo v medzobnem prostoru. Tudi v medzobnem prostoru dlesen objema zob. Ob prečnem prerezu medzobnega prostora med kočniki se tudi pokaže, da ima dlesen na tem mestu obliko sedla. In ne samo to. Na tem mestu je tudi zgradba povrhnjice dlesni drugačna, zelo poenostavljeno rečeno, na tem mestu je dlesen bolj občutljiva in dovzetna za vnetje," opozarja Sinovčeva.

Pomembno je, da ko opazimo, da dlesni krvavijo, takoj ukrepamo. "Iz vsakega gingivitisa se ne razvije parodontitis, a vsak parodontitis se razvije iz gingivitisa," poudarja Nataša Sinovec in razloži, da je parodontitis stanje, ko so vneta že globlja obzobna tkiva (koreninski cement, pozobnica in alveolna kost). "Hkrati je to tudi stanje, ki poveča tveganje za nastanek resnih zdravstvenih težav, kot so možganska kap, srčni infarkt, oslabljen imunski sistem, prezgoden porod in nizka porodna teža novorojenca, pljučna obolenja. Rezultati najnovejše raziskave Ameriškega združenja za raziskavo raka nakazujejo, da bi kronični parodontitis lahko pomenil tudi visoko klinično tveganje za razvoj ploščatoceličnega karcinoma glave in vratu."

"Trije koraki

Opozorila je treba vzeti nadvse resno. A za zdrave zobe in dlesni je potrebnih le nekaj korakov, pravi koordinatorica akcije Zdrave dlesni, in jih predstavi."

"Prvi korak: œČe hočemo imeti zdrave zobe in dlesni, moramo odstraniti povzročitelja nevšečnosti mehke zobne obloge oziroma bakterije v njih. Za čiščenje zob uporabimo mehko zobno ščetko z več tisoč tankimi vlakni, da bomo lahko temeljito in hkrati nežno odstranili zobne obloge na robu dlesni oziroma da bomo očistili žleb med dlesnimi in zobom. Srednje trde in trde ščetke imajo predebele ščetine, da bi to delo lahko opravile. Poleg tega s tako ščetko tvegamo poškodbe dlesni. "

"Drugi korak: œZdaj vemo, kje se vnetje dlesni začne. Zato tudi vemo, da za temeljito ustno higieno čiščenje zob samo z zobno ščetko ne bo dovolj. Očistiti moramo tudi medzobne prostore. Uporabimo medzobno ščetko in/ali zobno nitko. Velikost medzobne ščetke mora biti pravilno izbrana. Spomnimo se, da ima dlesen v medzobnem prostoru obliko sedla. Poleg tega so ploskve kočnikov, ki tvorijo medzobni prostor, velikokrat vbočene. Zato mora biti velikost medzobne ščetke taka, da bo s svojimi ščetinami zapolnila ves medzobni prostor in očistila vse površine, ki ga tvorijo. Očistiti mora tudi žleb med dlesnimi in zobom. O pravilni izbiri in uporabi medzobne ščetke se je najbolje posvetovati z zobozdravnikom ali ustnim higienikom. Enako velja za zobno nitko. "

"Tretji korak: œVčasih se zaradi različnih dejavnikov zgodi, da tudi z redno in pravilno ustno higieno z zobno in medzobno ščetko ne moremo zagotoviti obvladovanja mehkih zobnih oblog do te mere, da bi preprečili razvoj vnetja dlesni. Kajenje, stres, hormonske spremembe, sladkorna bolezen in do neke mere tudi dedna dispozicija so dejavniki, ki poslabšujejo stanje obzobnih tkiv. Pomagamo si lahko z različnimi preparati (na primer takimi, ki vsebujejo klorheksidin - zobne paste, ustne vode, geli, pršila). Vendar se moramo zavedati, da je uporaba teh izdelkov, ne glede na vrsto učinkovine v preparatu in ne glede na vrsto preparata, predvsem podpora mehanskemu odstranjevanju zobnih oblog. Če ne bomo temeljiti z zobno in medzobno ščetko ter zobno nitko, nam nobena čarobna formula ne more pomagati.

S temeljito ustno higieno in pravilno izbranimi pripomočki lahko vnetje dlesni odpravimo in zopet vzpostavimo zdravo stanje. "Če vnetje zanemarimo in ga ne obravnavamo resno ter dopustimo, da se razširi na globlja obzobna tkiva, pa poti nazaj ni. Ostaja nam le možnost, da s pravilnim zdravljenjem napredovanje vnetja obzobnih tkiv zaustavimo. Zato je zelo pomembno, da ne pozabimo dvakrat letno na preventivni pregled pri zobozdravniku. Ob tej priložnosti lahko poskrbimo tudi za strokovno odstranjevanje trdih zobnih oblog ali zobnega kamna. Zobni kamen je tudi eden od dejavnikov, ki so voda na mlin pri napredovanju vnetja obzobnih tkiv," je še poudarila Nataša Sinovec.

_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 05 Nov 2009 14:27    Naslov sporočila: Težave z dlesnami Odgovori s citatom

Težave z dlesnami


1. Boleče dlesni


Imel bi samo eno vprašanje v zvezi s težavo, ki me pesti že nekaj časa. Med zgornjo desno štirico in petico imam, kot kaže, zelo občutljivo dlesen. Zobe si redno čistim tudi z zobno nitko in kadar grem z njo med omenjena zoba, se mi ob dotiku dlesen obvezno vname. Poskusil sem tudi s tem, da sem nekaj časa pustil čiščenje med omenjenima zoboma pri miru tako, da se je ob tem stanje malo izboljšalo. Ko pa sem ponovno poskusil s čiščenjem z zobno nitko, pa se je težava ponovila. Opazil pa sem tudi, da se mi dlesen na omenjenem mestu prav tako hitro vname in postane neprijetno boleča tudi, če jem npr. goveje meso ali kaj podobnega, kar pride med zobe in mi pritisne na dlesen na omenjenem mestu. Zaradi te težave sem se seveda obrnil po pomoč k svoji zobozdravnici, ki mi je nekajkrat zamenjala plombi na obeh zobeh, vendar težave nisva uspela odpraviti. Čeprav je težava na videz majhna, me zelo moti in bil bi zelo vesel, če bi mi svetovali, s čim bi bilo še smiselno poskusiti, da bi se težava vsaj v večji meri odpravila.
Že v naprej se vam iskreno zahvaljujem za odgovor in vas prav lepo pozdravljam, istočasno pa vas moram ob vsem tem zelo pohvaliti! Kar tako naprej!

Prav dobro Vas razumem. V omenjeni predel Vam ob hranjenju pogosto zaide hrana, predvsem taka z vlakni, in tam ostane dokler jo mehansko ne očistite. Hrana, ki na takem mestu ostane dlje časa povzroči vnetje v dlesni v medzobnem prostoru. Najbolje je da si medzobni prostor redno čistite takoj po hranjenju. Tako bo možnost, da se dlesen tam vname manjša. Možnih vzrokov za vnetje dlesni v medzobnem prostoru je več, najpogostejši je parodontalni žepek, ki se naredi v dlesni med zoboma. Zobozdravnica Vam je že zamenjala plombi in z izdelavo novih zagotovo omogočila dobro dostopnost prizadetega predela z nitko. Morda je predel celo dostopen z interdentalno krtačko (majhna krtačka v obliki valja ali stožca na posebnem držalcu, ki omogoča čiščenje medzobnih prostorov). Poprosite zobozdravnico , da Vam predstavi uporabo, v kolikor je v ta predel dostop take ščetke možen. Zavedati se morate, da v kolikor plombi na zobeh ob vrzeli segata pod dlesen pripoj dlesne na plombo ni mogoč in je tam dlesen le prislonjena na zob.
Možno je tudi, da medzobni predel čistite preveč intenzivno in zato predel ranite. V kolikor je v medzobnem prostoru nastal globlji žepek, ga sami zagotovo ne morete očistiti. V tem primeru je včasih smiselno, da tak žepek obravnava specialist parodontolog, ki bo z ustreznim zdravljenjem vzpostavil stanje, da boste predel lahko čistili in s tem ohranili zdravo dlesen. Hvala za pohvalo.


2. Bolezni dlesni - aparat


14-letna hči skoraj eno leto nosi aparat na zgornji in spodnji čeljusti. Še preden je dobila aparat, smo večkrat opazili, da ima otečene dlesni, ki ji sežejo globoko na zobe. Po opazovanju smo ugotovili,da se to dogaja vedno preden zboli. Marca je bila na obisku pri ortodontu, ki je dejal, da bo, če ne bo bolje, potrebno obrezati dlesni. ortodont je rekel, da je to lahko posledica slabega umivanja, hormonskih sprememb ali pa res stanja pred boleznijo.
Prosim, da mi odgovorite ali naj se odločimo za poseg na dlesnah ali je kakšen drug način. Zobe si hči umiva z zobno kremo WELEDE Ratanhia in splakuje z žajblovim čajem.

Specialist ortodont Vam je že naštel možne vzroke otekanja dlesni. Menim, da je pogosto otekanje dlesni posledica padca odpornosti deklice. Takrat deklica nato tudi zboli. Vzroki so lahko hormonske narave , lahko je vzrok tudi stres ali pa preprosto povzročitelj bolezni, ki je tako agresiven, da deklica zboli.
Predvidevam, da deklica, kadar začuti da dlesni začno otekati popusti pri higieni, saj umivanje otečenih dlesni ni prijetno. Kadar se takemu vnetju pridruži še krvavitev pri umivanju, se pacient navadno ustraši in si ne upa umivati zob, oziroma ščetkati z običajno intenzivnostjo. Slabša ustna higiena pomeni več zobnih oblog, kar stanje vnetja še poslabša. Ustvari se začaran krog. Vnetje se slabša, pacient reagira tako, da manj čisti, vnetje pa se slabša. Prosim ne razumite moje razlage kot kritiko , da deklica zob ne čisti. Skušam Vam le razložiti mehanizem nastanka vnetih dlesni. Vnetje dlesni je vedno kombinacija povečanega števila mikroorganizmov v ustni votlini in padca odpornosti. Vzroki za eno in drugo pa so lahko različni, lahko jih je več, lahko kombinacija različnih vzrokov.
Zato Vam svetujem, da deklica poostri higieno kadar kadar začuti da dlesni začenjajo zatekati. Zdaj verjetno začetne znake že dobro prepozna. Lahko uporablja tudi razkužilne tekočine, dobijo se v prosti prodaji v lekarni. V kolikor moj nasvet ne bo zalegel, Vam svetujem, da se obrnete še na specialista parodontologa. , naj specialist oceni ali je potrebna kirurška terapija pri Vaši deklici. Imejte v mislih, da je potrebno ugotoviti vzrok, saj le odstranitev vzroka težav lahko pripelje do ozdravitve,sicer se znajo težave ponoviti.


3. Dlesni kdaj operacija


Imam probleme z dlesnami, imam paradontozo. Zanima me, kakšna stopnja paradontoze je potrebna za operacijo, če je ta sploh možna in kolikšna je čakalna doba pri splošnem zobozdravniku? Problem postaja zelo resen.

O parodontalni bolezni je že veliko napisanega v poglavju težave z dlesnami. Zdravljenje vedno poteka po fazah. Najprej zobozdravnik opravi higiensko fazo, kar pomeni čiščenje zobnega kamna, luščenje in glajenje korenin in učenje pacienta kako zobe negovati, da obloga ne bo zastajala na zobeh. Ko je ta faza uspešno mimo (največ je odvisno od prizadevnosti pacienta samega, da vzdržuje stanje, ki ga je vzpostavil zobozdravnik), je dlesna bolj zdrava, ni zatečena in ne krvavi na dotik. Šele takrat se specialist parodontolog odloči ali je operacija potrebna in na katerih zobeh. Čakalne dobe so različne od zobozdravnika do zobozdravnika in se spreminjajo glede na povpraševanje.





4. Krvaveče dlesni in modrostni zob



Imam dve vprašanji. Izraščene imam že skoraj v celoti vse štiri modrostne zobe. Na srečo pri tem nisem imela velikih bolečin. Mi je pa neprijetno, ker ko si umivam zobe je vedno prisotna kri pri izpljunkih. Je pa tudi res, da se mi občasno vlije kri iz dlesni med 3., 4., in 5. zobom. Strah me je, da bi lahko šlo za kaj neprijetnega(parodontozo), čeprav moja zobozdravnica pravi da ni nič. Da naj samo dobro oščetkam zob. Mi je pa zelo neprijetno, saj ni dneva, ko mi pri umivanju zob ne bi tekla kri. Uporabljam pa srednje trdo krtačko, ki je manjša, da lahko dosežem tudi modrostne zobe. Kaj menite vi? A se da kaj narediti proti krvavenju in ali je bolje modrostne zobe odstranit ali pustit? (slišala sem ,da se lahko korenina zoba tako razraste, da poškoduje ostale zobe) Hvala za odgovor in želim vam lep in uspešen dan.
Pozdrav.

Krvavitev dlesni je običajno prvi opozorilni znak, da poteka vnetje dlesni, lahko tudi parodontalna bolezen ( pacienti jo poznate pod izrazom parodontoza). Bolezen je kronična in običajno poteka brez bolečin, navadno pa jo spremlja krvavitev ob ščetkanju. Kar nekaj sem o parodontalni bolezni napisala v poglavju težave z dlesnami. Bistveno je, da osvojite pravilno tehniko čiščenja zob. Ta zajema uporabo običajne zobne ščetke, ustrezne zobne nitke in ustrezne interdentalne ščetke. V naši ordinaciji vse paciente, ki imajo težave z dlesnami naročimo na higiensko fazo, ki zajema čiščenje trdih in mehkih zobnih oblog ter seznanitev z osnovami parodontalne bolezni s slikovnim materialom in v ustih. Nato ga naučimo pravilne tehnike čiščenja zob na modelu in v ustih. Pri tem svetujemo tip zobne nitke in obliko ter velikost interdentalne ščetke. Pokažemo kako se pravilno ščetka zobe na modelu in kako nitkamo zobe v vaših ustih. Prav tako vam v ustih demonstriramo kako se pravilno uporablja interdentalna ščetka. Po vzpostavitvi higiene napravimo meritve žepkov v ustih in rentgensko diagnostiko. Glede na rezultate ponudimo ustrezno terapijo. Pacientom, ki so deležni take individualne obravnave je lažje doseči pravo stopnjo higiene. Seveda to zahteva nekaj vaje in truda, vendar so vsi pacienti brez izjeme opazili, da se je krvavitev ustavila ali zelo zmanjšala. V kolikor le vzpostavitev pravilne higiene ni dovolj in se težave nadaljujejo in pri pacientu ugotovimo, da ima žepke, ki jih z običajnimi metodami čiščenja ni mogoče očistiti, takega pacienta napotimo k specialistu parodontologu.
MODROSTNI ZOBJE
Modrostni zob je lahko kot običajen zob, lahko velik kot rižek, lahko vse vmes. Tudi glede korenin je po oblikah in zavitosti zob, za katerega ne velja nobeno pravilo.
Z rentgensko diagnostiko, ugotovimo ali je zob prisoten, kakšna je njegova lega, velikost, smer rasti… glede na ugotovljeno svetujemo terapijo. Korenina modrostnega zoba ne raste nič drugače kot korenine ostalih zob. Ko je korenina formirana ne raste več. Lahko pa sam zob izrašča v tako neugodni legi, da s svojo rastjo ogroža sosednje zobe, navadno sedmico.
Upam, da sem vam vsaj malo pojasnila kar ste me vprašali.
Lep dan.





5. Krvavitev dlesni in zadah



Imam eno težavo, zmeraj mi krvavi iz dlesni, sicer imam zobe zelo lepe. Umivam si jih 2x dnevno ampak nič ne pomaga. Tudi zadah je neznosen.

Krvavitev, ki se pojavi ob umivanju zob je posledica vnetih dlesni - gingivitisa. Vzrok za nastanek so zobne obloge. Zobne obloge, ki so dlje časa prisotne na zobeh ob dlesni povzročajo vnetje. Dlesen postane bolj rdeča, napeta - otečena in na dotik krvavi. "Dlesni, ki čudno rastejo in se ne držijo zob" so močno vnete dlesni. Kadar gingivitis traja dolgo, se razvije kronični gingivitis. Dlesen močno zateče in ob zobu začno nastajati žepki, kot jih opisujete ob spodnjih sprednjih zobeh. Svetujem Vam poostreno in pravilno izvajano ustno higieno. To lahko dosežete z uporabo ustrezne zobne ščetke, zobne nitke, interdentalnih ščetk, in razkužilnih tekočin. Pri poostreni higieni nekaj dni dlesni še močneje krvavijo, kar je normalno, po nekaj dneh pa se krvavitev umiri, občutek zatečenih dlesni mine. Da se tak gingivitis umiri, navadno traja 3-4 tedne. Pojav žepkov je začetek parodontalne bolezni, bolj znane kot parodontoza. Ustni zadah je lahko posledica slabe ustne higiene, karioznega zobovja, parodontalne bolezni ali posledica kake sistemske bolezni. Svetujem Vam obisk pri zobozdravniku, ki Vas bo pregledal, ocenil prizadetost dlesni in svetoval terapijo. Ko bodo dlesni pozdravljene, bo zelo verjetno minil tudi ustni zadah.





6. Krvavitev



imam 42let, na zadnjem zobu levo zgoraj, se mi je ob strani naredil neki žep, v katerem se mi nabira hrana,(neprijetni okus) in iz katerega mi občasno priteče kri, bil sem že pri zobozdravniku pa mi je samo dejal da naj si nabavim posebne mikro - ščetkice za čiščenje žepov - lukenj-je kot neki tunel.Zob je plombiran Občasno čutim tudi bolečine ,potem pa si pomagam sam tako da izcuzam (naredim vakuum), priteče kri in kmalu me neha boleti zob za nekaj časa,(10dni) potem postopek ponavljam ,ko zaboli.(nekaj pritiska na zobni živec??) Zob je tudi občutljiv na vroče-mrzlo.Zanima me ali je možno, da nimam kakšne gangrene zoba zaradi krvavitve in zakaj se pojavlja krvavitev iz tega zoba? Zanima me tudi zakaj prihaja do teh žepov ob zobu?

Opisali ste prav tipične znake parodontalne bolezni. O tem sem res veliko že napisala v rubriki težave z dlesnami. Žepek se vname, kadar v njem za nekaj časa ostane hrana, zobna obloga ali zobni kamen. S čiščenjem in izsesavanjem napravite drenažo, vsebina izteče, bolečina se omili. Krvavi dlesen in ne zob. Zdravnica Vam je svetovala uporabo interdentalnih ščetk, saj je največ, kar lahko sami storite dobra higiena takih žepkov. V kolikor sami ne boste mogli vzdrževati žepkov tako, da se nebi vnemali, bo morda potrebno obiskati specialista parodontologa.





7. Majav zob - kako si pomagati



Že nekaj dni se mi maje kočnik v spodnji čeljusti, sicer se po malem maje že deset let, vendar je bil tudi popravljen (vzet živec in plombiran). Zadnjih nekaj mesecev se intenzivno umivam zobe in spiram z ustno vodo, oboje znamke GLISTER- OD AMWAYA. Čeprav sem nasploh zadovoljna z izboljšanjem stanja zob (bolj beli zobje, se utrjujejo, pa s tem zobom nimam "sreče". Res ga ne ščetkam intenzivno, ker se bojim, da mi bo kar izpadel, čeprav se še zelo drži podlage. Sicer me ne boli, le neprijetno je, ko mi "pleše po ustih". Ali pomaga pitje zeliščnih čajev, koliko in katerih. Ali ga zobozdravnik lahko še kaj utrdi (septembra sem naročena). Je možna lokalna anestezija brez injekcije (enkrat sem imela hudo vrtoglavico).

Ali bo možno za zobek še kaj postoriti Vam bo najbolje povedal Vaš zobozdravnik Sama Vam brez pregleda in rentgenske slike ne morem dati odgovora. Če je tako majav, da kar "pleše", kot navajate, je njegova prognoza bolj slaba. Zeliščni čaji so lahko dopolnilno zdravljenje, ne morejo pa majavosti odpraviti. Odpraviti je potrebno vzrok. Tega pa bo poiskal Vaš zobozdravnik. Glede komplikacij po anesteziji se pogovorite z zobozdravnikom. Opozorite ga na vrtoglavico. Sama vrtoglavica pomeni motnjo v ravnotežju, kar pa verjetno ni posledica anestezije. Menim, da ste postali malo omotični, kar imenujemo sinkopa. Pojav je posledica strahu in ni nevaren. Mine, ko se pomirite, običajno je dobro, da se uležete, globoko in počasi dihate, da omotičnost mine. Vseeno ne bo odveč, če zobozdravniku opišete simptome ob anesteziji preden jo dobite.




8. Obstaja še kakšna možnost za obdržanje zob?



Ko sem bila stara 28 let sem imela prvič težave z zobmi, imela sem vnetje dlesni, obenem granolom ter pretirano občutljivost zob na vroče in hladno. Redno sem obiskovala zobozdravnika ter specialista, nakar so se te težave umirile. Specialist je že takrat omenil paradontozo, vendar je menil, da noben poseg ni potreben.
Lansko leto sem napolnila 37 let. V teh 10 letih sem redno obiskovala zobozdravnika, nobenih posebnih težav ni bilo. Letos poleti, avgusta sem imela hudo vnetje dlesni, dobila sem tri terapije antibiotikov, zatem pa mi je zobozdravnik opravil kiretažo zob, ki so bili vneti. Prej sem si zobe nitkala, zdaj moram uporabljati zobno prho. Sprednji trije zobje se mi rahlo majejo, obe enki in ena dvojka. To sem povedala tudi mojemu zobozdravniku (zobozdravnik je potrdil moj sum - rekel je, da je to rahla majavost zob), ki je rekel, da naj še naprej uporabljam zobno prho in skrbim za zobe. Ali je to majanje prehodnega značaja, če se bo stopnjevalo, kam naj se obrnem po pomoč??? Koliko časa traja od rahlega majanja zob do izpada? Ali naj se izogibam grizenju hrane s temi zobmi??? Mi lahko priporočite kakšnega dobrega specialista, eventuelo tudi privat???

Vaše dosedanje zdravljenje Vaše bolezni je potekalo ustrezno, vendar bolezen očitno še napreduje. Parodontalni bolniki navadno potrebujete stalno oskrbo in redne preglede pri specialistu za ustne bolezni in parodontologijo tudi, kadar bolezen miruje. Kot Vam je svetoval že Vaš osebni zobozdravnik, Vam tudi jaz priporočam natančno ustno higieno, kar pomeni čim večjo odsotnost zobnih oblog ves čas. Navadno ustrezna ustna higiena s katero zagotovimo odsotnost oblog in odsotnost krvavitve dlesni pripomore k ponovni utrditvi zob. Seveda pa v kolikor so žepki zelo globoki, jih sami ne boste mogli zadovoljivo čistiti, to lahko naredi le zobozdravnik z občasnimi kiretažami. Koliko je parodontalna bolezen pri Vas napredovala in kako alarmantno je stanje se bo najbolje dalo oceniti s kombinacijo analize rentgenskega posnetka, ki bo pokazal kakšna je izguba podporne kosti in z merjenjem globine žepkov. Glede na to se bo tudi določilo kakšno terapijo potrebujete. Kot sem že večkrat napisala, parodontalna bolezen lahko zaustavi. Ob ustrezni ustni higieni lahko majave zobe normalno obremenjujete (grizete z njimi) v mejah normale. V rumenih straneh telefonskega imenika boste našli kar nekaj naslovov specialistov parodontologov, dodatne informacije pa lahko dobite tudi pri nas. Nikar ne obupajte, rahla majavost še ne pomeni da so zobje izgubljeni.





9. Otečene dlesni - gingivitis



Že nekaj časa imam težave z otečenimi dlesnimi!Na pogled se ne vidi dosti, občuti pa se pri umivanju zob! Pri umivanju zob dlesni tudi krvavijo!

Natančno ste opisali vnetje dlesni - gingivitis. Na pogled res ni videti dosti, morda je dlesen malo bolj napeta, otečena in lahko rahlo pordela. Pri močnejšem vnetju se pojavi tudi krvavitev dlesni pri ščetkanju zob ali pri uživanju trše hrane. Vzrokov je lahko več . Lahko je samo spremljajoči pojav viroze, padca splošne odpornosti zaradi kake bolezni ali stresa. Mnogokrat se pojavi v nosečnosti. Gingivitis je lahko tudi posledica nepravilne ali nezadostne ustne higiene. Pomagamo si s krepitvijo splošne odpornosti, z veliko svežega sadja in zelenjave ki vsebuje C vitamin. Vedno moramo poostriti ustno higieno, dobro pa je zamenjati zobno ščetko z novo. Zelo pomembno vlogo pri tem igra tudi zobna nitka! Pri poostreni higieni nekaj dni dlesni še močneje krvavijo, kar je normalno, po nekaj dneh pa se krvavitev umiri, občutek zatečenih dlesni mine. Da se tak gingivitis umiri, navadno traja 3-4 tedne. Dodatno lahko usta izpirate s kamiličnim čajem ali ustnimi razkužilnimi tekočinami, ki jih dobite v prosti prodaji v lekarnah. V primeru, da se kljub upoštevanju naštetih nasvetov vnetje ne umiri, se oglasite do osebnega zobozdravnika. Skupaj bosta poiskala vzrok in ga uspešno odpravila.





10. Paradontoza - parodontalna bolezen




Zobozdravnik parodontolog mi je ugotovil paradontozo (opravljeno že 1. čiščenje dlesni). Kaj mi svetujete, s čim lahko pripomorem k izboljšanju (kamilica, žajbelj, KAJENJE !?) Zanima me se razlika med GINGIVITISOM in PARADONTOZO.

Kar nekaj sem že napisala o gingivitisu in parodontalni bolezni. O gingivitisu si lahko preberete v rubriki težave z dlesnimi. Gingivitis, če ni pravilno zdravljen, se razvije v parodontalno bolezen - parodontozo. Parodontozo namreč pravilno imenujemo parodontalna bolezen. Kadar gingivitisa ne zdravimo, preide v kronični gingivitis. Dlesen ni več zdravo rožnato bleda in drobnozrnata na pogled, temveč temnejše rdeče barve in gladka ter napeta. Na dotik hitro zakrvavi. Kadar tako vnetje dlje časa traja, se razširi še na obzobno kost. V kolikor vnetja ne zaustavimo, se kost raztaplja, izgineva, dlesen se umika, zob postaja na videz daljši.Ker tak zob ni več ustrezno oprt s kostjo se začne majati. Z izginevanjem kosti, se zob bolj in bolj maje, na koncu lahko celo sam izpade.
Kajenje je zelo negativen dejavnik pri nastanku parodontalne bolezni. Pripomorete lahko predvsem s pravilno izvajano ustno higieno. Glavni krivec je namreč zobna obloga (plak). Kadar zobno oblogo v celoti sproti uspešno odstranjujete, se vnetje ne bo pojavilo, oziroma se bo razvoj parodontalne bolezni zaustavil ali vsaj zelo upočasnil. Dodatno lahko uporabljate razkužilne vode, vendar je najučinkovitejše sprotno mehansko odstranjevanje zobnih oblog. V pomoč k prepoznavanju zobnih oblog se dobijo "plak tabletke", ki jih gotovo poznate iz reklame "saj je vse rdeče". Te tabletke obarvajo zobne obloge. Upam, da Vam bo tole kaj v pomoč.




11. Paradontoza ali je dedna


Najprej naj vam opišem stanje. Moj oče ima paradontozo in se mu pri 50ih že majejo zobe in pri jedi krvavijo dlesni!Tudi jaz imam tako kot on premalo prostora v čeljusti za vse zobe, zato imam nekoliko nepravilno razporejene,zdaj pa mi rastejo še osmice.Kot otrok sem nosila snemljivi aparat za zobe, vendar se je stanje v čeljusti le deloma popravilo.Saj vizualno je še nekako za zdržat, skrbi pa me zdravje-predvsem podedljivost paradontoze.Želela bi, da mi poveste, če se da vpliv paradontoze kako preprečit oz. ali bi pomagalo, da mi populijo osmice in mi pomagajo s fiksnim aparatom razredčit zobe;namreč tudi moj zobozdravnik pravi,da imam problematične zobe,zaradi premalo prostora med njimi.Zanima me ali sem za fiksni aparat že prestara (stara sem 22 let) in ali se da fiksni aparat dobiti zastonj in pod kakšnimi pogoji? Ali se s fiksnim aparatom poškoduje sklenina ali kakorkoli drugače uničizob?

Parodontalna bolezen še nima natančno opredeljenega vzroka nastanka. Povečano je število bakterij v ustih, ki so značilne za paciente, ki parodontalno bolezen imajo. Dejavniki tveganja pri parodontalni bolezni so številni. Najpomembnejši je bakterijski plak, Potem so tu še starost, nepravilnosti v imunskem odgovoru, nezadostna in nepravilna prehrana, spol, stres, uživanje steroidov,kajenje, genski dejavnik, diabetes, hormonske spremembe in osteoporoza. Podedovana je nagnjenost k parodontalni bolezni Najpomembnejša je seveda ustna higiena, prisotnost zobnih oblog. Kadar so zobne obloge v celoti odstranjene, ni bojazni za razvoj parodontalne bolezni. Res pa je, da je to včasih težko doseči. Tesno stanje ovira dobro ustno higieno, saj so mesta kjer so zobje tesno skupaj ali prekrižani manj dostopna. Za ortodontsko terapijo niste prepozni, saj starost za ortodontsko terapijo ni ovira. Za odrasle je žal ortodontsko zdravljenje v celoti samoplačniško. S fiksnim aparatom se sklenina ne poškoduje, seveda pa je pogoj brezhibna ustna higiena.




12. Paradontoza ali na operacijo


Mož ima paradontozo. Zdravnica mu je izpulila 3 zobe, ker se mu odmikajo od dlesni, sčistila mu je zobni kamen. Sedaj pa ga je naročila na operacijo dlesni, najprej zgornje, nato spodnje, zaradi divjega mesa. Zanima ga, kaj bi bilo narobe, če ne bi šel na to operacijo, ker sedaj nima težav.

Na vprašanje Vam težko odgovorim, toda menim, da ima Vaš mož pardontalno bolezen. O tem sem že veliko napisala v poglavju težave z dlesnami. Kaj bi opustitev predlagane operacije pomenila zanj ne morem oceniti, najbolje bo, da se o tem pogovorite z lečečo zobozdravnico. Začasna odsotnost težav ne pomeni vedno tudi ozdravitve.




13. Paradontoza je juvenilni parodontitis



Stara sem 21 let in pred enim tednom ko sem bila na pregledu pri svoji zobozdravnici,me je sokirala z novico da se mi pojavlja paradontoza.dlesni so se mi dvignile in skoraj na vseh zobeh se mi vidi zobni vrat,ki zelo skeli.priporocala mi je uporabo zobne kreme sensodine F.zanima me kaj bi lahko sama naredila proti temu,ali se da to pozdravit in kako se zdravi.paradontozo ima tudi moj oce in zanima me ce je to dedna bolezen.on je namrec ze v mladosti imel zelo slabe zobe,jaz pa sem vedno skrbela za zobno higieno.za vas odgovor se vam lepo zahvaljujem!

Da bi lahko ocenila kaj se z Vami dogaja, bi Vas morala pregledati. Strokovno je namreč izraz "parodontoza" rezerviran za diagnozo juvenilni periodontitis, ki sam ga opisala. Vsa ostala obolenja dlesni pa so pravilno povedano "parodontalna obolenja", lahko tudi "periodontalna obolenja".
Pri nas se je za parodontalna obolenja udomačil kar izraz parodontoza ali paradentoza. Pogosto ta izraz uporabljamo tudi zobozdravniki v komunikaciji s pacienti zaradi lažjega sporazumevanja. Vendar pod tem izrazom pojmujemo "parodontalno bolezen". Periodoncij pomeni obzobno tkivo (natančno tisto tkivo ki povezuje zob z dlesnijo ali kostjo), pri nas se uporablja tudi izraz parodoncij, kar pomeni isto. Toliko, da ne bo zmede na področju poimenovanja bolezni.
Menim namreč, da nimate parodontoze, temveč le umik dlesni zaradi preintenzivnega ščetkanja, kar je značilno za dekleta Vaših let, ki poudarjeno skrbijo za higieno. Morda se je pri Vas začela razvijati parodontalna bolezen , ki se začne pri 20. letih in počasi napreduje. Kadar ni pravilno zdravljena, pripelje do prve izgube zob v dvajsetih letih po tem, ko je začela nastajati. O parodontalni bolezni sem že veliko napisala v poglavju Težave z dlesnimi.
Diagnoza parodontoza pomeni Juvenilni periodontitis (v novejši literaturi imenovana agresivni parodontitis) ali v tuji literaturi periodontitis juvenile, ki je zelo redka bolezen. Zanjo je značilen drastičen umik dlesni , kar se začne že pri 15. letih.Navadno se že takrat postavi diagnoza.
Umik dlesni je lahko lokaliziran na šestice in sekalce in simetričen, to imenujemo lokaliziran juvenilni periodontitis. Kadar zajame vse zobe imenujemo to generalizirani juvenilni periodontitis. Bolezen zahteva zdravljenje. Pri nezdravljenjem juvenilnem periodontitisu lahko pride do izgube zob v zgodnji odrasli dobi, po 20. letu starosti.Umik kosti vidimo na rentgenu, najbolje na rtg ortopanu. Dlesni so običajno videti zdrave. Bolezen je dedno pogojena.
Predvidevam, da Vaš oče ni imel juvenilnega periodontitisa, saj če Vas dobro razumem ima periodontalno bolezen, ne parodontoze. Ker navajate izdatno ustno higieno, menim, da gre pri Vas najverjetneje preprosto za lokaliziran umik dlesni zaradi preveč intenzivnega ščetkanja in morda tudi nepravilne tehnike ščetkanja (opisano v poglavju Čiščenje zob).
Vsekakor bo Vaša zobozdravnica z rentgenom lahko potrdila ali gre za juvenilni periodontitis, parodontalno bolezen ali za preprost travmatski umik dlesni. V primeru diagnoze juvenilni periodontitis ali periodontalna bolezeni boste potrebovali oskrbo specialista parodontologa, v primeru travmatskega umika dlesni pa le spremeniti tehniko čiščenja ter skrbeti za že umaknjeno dlesen in razgaljeno zobovino. Nikar ne bodite prestrašeni, v vsakem primeru se da bolezen zaustaviti.




14. Paradontoza


Stara sem 26 let in imam bolezen dlesni-paradontozo. Zanima me kateri izdelki, poleg ustne vode in zobne nitke pomagajo da bolezen ne napreduje hitreje, kot bi sicer.

O parodontalni bolezni sem veliko že napisala v skupini vnete dlesni. Pravilno zdravljena parodontalna bolezen, ki je dosegla stopnjo umiritve ne potrebuje drugega kot dobro, učinkovito ustno higieno. To večinoma dosežemo z nitko, krtačko in pri parodontalnih bolnikih tudi interdentalno ščetko. Interdentalna ščetka je majhna stožčasto ali valjasto oblikovana ščetka s katero čistimo medzobne prostore. Tja namreč običajna ščetka ne doseže,nitka pa ni dovolj učinkovita kadar so ti medzobni prostori široki. Široki so običajno pri parodontalni bolezni. Vidim, da so Vas dobro poučili o bistvu, da je edini način zaustavitve parodontalne bolezni vsakodnevno redno in učinkovito odstranjevanje zobnih oblog v celoti.




15. Parodontitis


Zobozdravnica je ugotovila, da imam parodontitis in da je kost raztopljena 2 mm. Imam vseh 32 zob, vsi zobje so zdravi in v zelo pravilnem loku. Dlesni so rdeče-vijoličaste in včasih boleče. Ali sploh obstaja upanje za izboljšanjem, kaj mi lahko sledi in kakšno je zdravljenje? Stara sem 32 let.

O parodontalni bolezni, zakaj nastane in kako jo zaustavimo, sem že veliko napisala v poglavju o težavah z dlesnimi. Naj poudarim, da je parodontalno bolezen možno zaustaviti s pravilno izvajano ustno higieno in ustreznim parodontološkim zdravljenjem. Vaša zobozdravnica Vam bo razložila kaj lahko sami naredite za izboljšanje stanja, in predlagala ustrezno terapijo.




16. Parodontoza - parodontalna bolezen


Zobozdravnik parodontolog mi je ugotovil paradontozo (opravljeno ze I ciscenje dlesni). Kaj mi svetujete, s čim lahko pripomorem k izboljsanju (kamilica, zajbelj, KAJENJE !?) Zanima me se razlika med GINGIVITISOM in PARADONTOZO.

Kar nekaj sem že napisala o gingivitisu in parodontalni bolezni. O gingivitisu si lahko preberete v rubriki težave z dlesnimi. Gingivitis, če ni pravilno zdravljen, se razvije v parodontalno bolezen - parodontozo. Parodontozo namreč pravilno imenujemo parodontalna bolezen. Kadar gingivitisa ne zdravimo, preide v kronični gingivitis. Dlesen ni več zdravo rožnato bleda in drobnozrnata na pogled, temveč temnejše rdeče barve in gladka ter napeta. Na dotik hitro zakrvavi. Kadar tako vnetje dlje časa traja, se razširi še na obzobno kost. V kolikor vnetja ne zaustavimo, se kost raztaplja, izgineva, dlesen se umika, zob postaja na videz daljši.Ker tak zob ni več ustrezno oprt s kostjo se začne majati. Z izginevanjem kosti, se zob bolj in bolj maje, na koncu lahko celo sam izpade. Kajenje je zelo negativen dejavnik pri nastanku parodontalne bolezni. Pripomorete lahko predvsem s pravilno izvajano ustno higieno. Glavni krivec je namreč zobna obloga (plak). Kadar zobno oblogo v celoti sproti uspešno odstranjujete, se vnetje ne bo pojavilo, oziroma se bo razvoj parodontalne bolezni zaustavil ali vsaj zelo upočasnil. Dodatno lahko uporabljate razkužilne vode, vendar je najučinkovitejše sprotno mehansko odstranjevanje zobnih oblog. V pomoč k prepoznavanju zobnih oblog se dobijo "plak tabletke", ki jih gotovo poznate iz reklame "saj je vse rdeče". Te tabletke obarvajo zobne obloge. Upam, da Vam bo tole kaj v pomoč.




17. Parodontoza-vnetje dlesni


Imam en velik problem.Moje dlesni velikokrat kvavijo ko si umivam zobe. Prav tako sem opazila, da pri spodnjih sprednjih zobeh dlesni čudno rastejo oziroma ne rastejo ampak se ne držijo zob.Poleg tega pa imam tudi zadah, kaj lahko naredim zelo rada bi se rešila tega problema!

Krvavitev, ki se pojavi ob umivanju zob je posledica vnetih dlesni - gingivitisa. Vzrok za nastanek so zobne obloge. Zobne obloge, ki so dlje časa prisotne na zobeh ob dlesni povzročajo vnetje. Dlesen postane bolj rdeča, napeta - otečena in na dotik krvavi. "Dlesni, ki čudno rastejo in se ne držijo zob" so močno vnete dlesni. Kadar gingivitis traja dolgo, se razvije kronični gingivitis. Dlesen močno zateče in ob zobu začno nastajati žepki, kot jih opisujete ob spodnjih sprednjih zobeh. Svetujem Vam poostreno in pravilno izvajano ustno higieno. To lahko dosežete z uporabo ustrezne zobne ščetke, zobne nitke, interdentalnih ščetk, in razkužilnih tekočin. Pri poostreni higieni nekaj dni dlesni še močneje krvavijo, kar je normalno, po nekaj dneh pa se krvavitev umiri, občutek zatečenih dlesni mine. Da se tak gingivitis umiri, navadno traja 3-4 tedne. Pojav žepkov je začetek parodontalne bolezni, bolj znane kot parodontoza. Ustni zadah je lahko posledica slabe ustne higiene, karioznega zobovja, parodontalne bolezni ali posledica kake sistemske bolezni. Svetujem Vam obisk pri zobozdravniku, ki Vas bo pregledal, ocenil prizadetost dlesni in svetoval terapijo. Ko bodo dlesni pozdravljene, bo zelo verjetno minil tudi ustni zadah.




18. Pomik dlesni


Stara sem 25 let in nedolgo nazaj sem opazila, da imam težave z dlesnami. Na spodnji zunanji strani zob so moje dlesni živo rdeče in tudi zobje so se mi malce podaljšali. Takoj sem odšla k zobozdravniku, ta mi je odstranil zobni kamen in priporočal naj si dlesni po vsakem umivanju zob namažem s propolisom. To redno počnem a so moje dlesni še vedno živo rdeče. Na zgornji strani nad obema štiricama, se je dlesen pomaknila navzgor in sicer na enem zobu za približno 1 mm, na drugem pa za dva, kar je moteče pri mrzlo-hladnim pijačam in tudi pri ščetkanju zob mi skeli. Dlesni mi ne krvavijo in na notranji strani zob dlesni niso tako rdeče kot na zunanji.
Zobe si umivam redno vsaj 2x na dan, uporabljam zobno nitko, zadnje čase tudi medzobno ščetko in ustno vodo..kljub temu imam občutek, da je vsak dan z mojimi dlesnami slabše. Nosim tudi snemalni zgornji aparat in ortodont me je opozoril, da sem nagnjena k parandontozi, česar se zelo bojim. Naj povem, da sem tudi zmanjšala s kajenjem, začela jesti sadje...Zanima me, če si smem dlesni mazati z limono zaradi vitamina C in propolisom. Zanima me kaj je vzrok za pomik dlesni, naj še povem, da sem včasih uporabljala trdo zobno krtačko in tudi močno drgnila po zobeh, v enem letu so mi odstranili 3 modrostne zobe...ali je mogoče to vzrok za pomik dlesni...v družini nima noben težave z dlesnami.

Žal Vam brez pregleda in odčitanja rentgenske slike ne morem kaj dosti svetovati. Preberite si rubriki Težave z dlesnami in Občutljivi zobni vratovi, morda najdete tam odgovore na svoja vprašanja. Živordeče so lahko Vaše dlesni zaradi mazanja s propolisom, ki vsebuje alkohol. Alkohol lahko na nežni dlesni povzroči alkoholno opeklino. Limono raje zaužijte kot limonado, vendar si, če je popijete veliko, po pitju z vodo izperite usta, da zmanjšate kislost v ustih. Uživanje veliko kisle hrane lahko poveča občutljivost zob na hladno - toplo. Seveda je potrebno pri zobozdravniku ugotoviti ali gre morda za začetek parodontalne bolezni. Upam, da sem vam vsaj malo svetovala.




19. Prevelika skrb za zobe?


Stara sem 20 let in imam težavo, katero si ne znam razložiti. Pred približno dvema mesecama sem začutila, kot če bi se mi premaknil podočnik. Ta premik sem začutila kot nekakšen preskok. Ker me zelo skrbi za zobe (včasih celo pretiravam in me skrbi za nič), sem se prestrašila in sedaj nenehno mislim na to. Ko ne mislim je vse v redu, ko pa se spomnim in začnem z jezikom pritiskati na zob, se spet pojavijo preskoki (to se dogaja ko požrem slino ali pa pri jedi). Naj povem še, da sem bila pri svojem zobozdravniku. Povedal mi je, da sicer ne bi vedel zakaj se to dogaja in da se zobje premikajo, vendar ne tako, da bi mi to občutili. Njegovo mnenje je, da naj me ne skrbi in da zob ne bo izpadel (pravi, da imam zdrave zobe). Sedaj pa se mi spet zdi, kot če bi se premikala zgornja enka (ali pa samo čutim slino, ki gre med zobmi, ko požrem slino). Na podočniku nimam plombe. Pred petimi leti pa sem bila operirana na sprednjih zgornjih in spodnjih dlesnih, ker so mi otekale in me srbele. Sedaj sicer nimam resnejših težav z dlesnimi le da mi včasih malo otečejo.
Vsi mi pravijo, da so moje težave povezane s prevelikim razmišljanjem o zobeh. Jaz pa mislim, da potrebujem še eno strokovno mnenje. Prosim če mi odgovorite na vprašanje o občutkih preskokov in kako naj ne razmišljam toliko o zobeh.

Glede na Vašo starost je res nenavadno, da bi se Vam zobje premikali. Vendar ker navajate operacijo bi bilo dobro napraviti rentgensko kontrolo vsega zobovja in v kolikor bo potrebno naknadno še lokalne rentgenske posnetke zob na katerih ste imeli operacijo. Niste mi povedali ali se zoba majeta tudi, če ju primete s prsti in kaj je bil vzrok da ste imeli operacijo pred leti, kar pomeni v najstniški dobi.
V kolikor bo rentgen pokazal zdravo podporno kost zob in če se zobje ne majejo, najverjetneje res čutite slino, ki prehaja med zobmi. Kaj več Vam ne morem svetovati, morala bi Vas pregledati in videti rentgenske slike, da bi Vam lahko svetovala kaj bolj konkretnega.




20. Problem z sekalci


Sem 21-letnik, kadilec. Do zdaj nisem imel težav z zobovjem, sedaj pa sem opazil, da je spodnja dlesen izrazito znižana, da se vidi velik del sprednjih zob. Spodnji 1 sta spodaj potemneli in hrapavi. Mi lahko poveste kaj bi takšno stanje lahko povzročilo in kako ga odpraviti.

Najverjetneje sta spodnji enici potemnjeni in hrapavi zaradi katrana, ki se nalaga nanju ob kajenju. Zabarvani zobje lahko postanejo tudi zaradi vročega dima, ki ga stalno dovajate na zobe ob kajenju. Dlesen se je zagotovo umaknila zaradi draženja, ki je lahko hrapava katranasta obloga na zobeh. Obloga povzroča vnetje dlesni in obzobnih tkiv, posledica vnetja pa je umikanje dlesni. Umik dlesni je lahko tudi travmatski, zaradi preintenzivnega ščetkanja. Najprej je potrebno ugotoviti vzrok Vaših težav in nato določiti terapijo. Vendar to brez pregleda pri zobozdravniku ne bo mogoče. Zato Vam svetujem pregled in posvet pri Vašem zobozdravniku.




21. Rodogyl - Paradentoza


Pred kratkim sem slišal za zdravilo Rodogyl ki je baje zelo dobro pri zdravljenju paradentoze. Kolegica ki živi v Makedoniji mi je povedala da ji je njena zdravnica predpisala Rodogyl in po terapiji z tem zdravilom dlesni so se ji umirile, utrdile in krvavitev je prenehala. Prosim če bi mi kaj več povedali o tem zdravilu.

Rodogyl je zdravilo, ki vsebuje kombinacijo dveh antibiotikov. Metranidazola in spiramicina. Oba sta precej močna antibiotika, ki, če ju kombiniramo delujeta sinergistično. Pomeni da se dopolnjujeta. Antibiotiki so zdravila, ki jih dajemo pri hudih akutnih vnetjih kjer z ustrezno higieno ne moremo izboljšati stanja. Antibiotik bolezen umiri, vendar ne odstrani vzrokov. Ko učinek antibiotika popusti, se bolezen ponovi. Pri parodontalni bolezni lahko največ naredite sami z ustrezno tehniko čiščenja zob s katero boste učinkovito in redno odstranjevali zobne obloge, tako da dlesen ne bo vneta. Direktni vzrok, ki povzroča nastanek parodontalne bolezni je namreč zobna obloga, ki sicer nastaja ves čas ne glede na naše aktivnost, in ni mehansko odstranjena vsaj enkrat v 24 urah.
Več si lahko preberete v poglavju o težavah z dlesnami.Poprosite svojega zobozdravnika naj Vas pregleda in svetuje kako bolezen zaustaviti ali vsaj precej upočasniti.




22. Sistemsko obolenje in umik dlesni


Prosim Vas za pomoč,ker pravzaprav sploh več ne vem,na koga naj se obrnem. Stara sem 40 let in po vsej verjetnosti imam celiakijo. Že od nekdaj imam bolj slabe zobe,vendar je bilo stanje z rednimi obiski zobozdravnika kar zadovoljivo,do sedaj. Opazila sem,da se mi dlesen umika zgoraj in spodaj,da se mi vidijo skoraj vse zobne korenine in da mi par zob pri koreninah že tudi gnije. Odšla sem k zobozdravniku,ta pa mi je dejal,da mi ne more nič pomagati,da gre verjetno za sistemsko obolenje telesa in da naj grem k svoji zdravnici na temeljit pregled. Nakar sem šla do svoje zdravnice,ta pa mi je "lepo" razložila,da moji zobje niso njen problem,da mi ona tukaj pa res ne more nič pomagati in da naj pač zamenjam zobozdravnika. Tako me pošiljajo od vrat do vrat,mene pa zobje in dlesni vedno bolj bolijo. Mi lahko prosim pomagate z kakšnim nasvetom,kako lahko v tem primeru pomaga zobozdravnik ali kako naj si pomagam sama.

Po Vašem opisu sodeč imate napredovalo obliko parodontalne bolezni. Navajate tudi karies zobnih korenin. O parodontalni bolezni sem že veliko napisala v poglavju težave z dlesnami. Koreninski karies je bolj verjetno povezan s prisotnostjo zobnih oblog, saj ga pri dobri ustni higieni običajno ni. Zato menim, da je tudi Vaša parodontalna bolezen vsaj delno povezana s prisotnostjo zobnih oblog. Za karies in parodontalno bolezen obstaja terapija. Najprej je potrebno vzpostaviti dobro ustno higieno in naučiti pacienta pravilne tehnike čiščenja posameznih skupin zob z običajno zobno ščetko, pravilne tehnike uporabe zobne nitke ter interdentalnih ščetk. Dobra ustna higiena je namreč tudi predpogoj, ki omogoča kvalitetno delo zobozdravnika. Po potrebi lahko parodontalno bolezen v kolikor je to potrebno zdravi tudi specialist parodontolog. Ne vem kaj ste mislili s tem, da imate " po vsej verjetnosti celiakijo". Morda ste še v postopku diagnostike?. Brez pregleda in rentgenskega posnetka Vam žal več ne morem odgovoriti.




23. Umetni zobje in vnete dlesni


Star sem 34 let in imam že celo življenje težave z zobmi. Spredaj zgoraj imam že druge umetne zobe, ki pa jih bo potrebno spet zamenjati oz. obnoviti. Zgornja dlesen je ves čas vneta in nabrekla, vendar me ne boli in me ne moti. Zanima me, ali se dajo umetni zobje samo na novo preobleči ali je potrebna popolna zamenjava in ali se moram res zaradi vnete zgornje dlesni obvezno odločiti za keramične zobe(nasvet zobozdravnice)? Kako naj dlesen ozdravim?

O težavah z vnetimi dlesnimi si preberite odgovore v skupini "težave z dlesnimi". Iz Vašega vprašanja ni razvidno ali so vnete samo dlesni okrog prevlek ali v vsej zgornji čeljust, zato Vam težko odgovorim. Menim, da je potrebno najprej poiskati vzrok težav, dlesni pozdraviti in šele ko so dlesni zdrave zamenjati prevleke. Ker je vnetje dlesni povezano s prisotnostjo zobnih oblog, Vam je zobozdravnica svetovala keramične prevleke preprosto zato, ker se na keramičnih prevlekah zobne obloge nabirajo znatno manj.
Ker brez pregleda ne morem oceniti stopnje vnetja Vaših dlesni, Vam tudi ne morem konkretno svetovati. Menim da lahko zaupate svoji zobozdravnici.




24. Umik dlesni nad prevleko


Imam 35let in od tega zobne prevleke cca 15 let iste. V zadnjem času pa sem opazil da mi dlesni krvavijo pri umivanju zob in se mi nad zgornjo enico pojavlja odstopanje dlesni.Kupil sem že parodontax in ga redno uporabljam pa ni nič bolje.Z ostalim zobovjem nimam težav.Vsako leto si dam tudi očistiti z.kamen.Zanima me če obstaja kakšno mazilo,tekočina...za odpravo te nadloge?Ali je možno da bi moral zamenjati prevleke;saj so po vsem času še vedno zelo kvalitetne.

Navajate, da so prevleke same po sebi ustrezne. Vendar v odnosu do dlesni niso več ustrezne. Opisali ste mi tipično parodontalno bolezen. O tem sem veliko napisala v rubriki težave z dlesnami.
Svetujem Vam, da pravilno in redno izvajate ustno higieno in da obiščete specialista parodontologa (specialist za dlesni). Ko bodo dlesni ustrezno pozdravljene in parodontalna bolezen zaustavljena , šele takrat je pametno ponoviti protetično rehabilitacijo (zamenjati prevleke). Neustrezen rob prevleke v odnosu do dlesni je razlog za zamenjavo prevlek. Vendar morate najprej zaustaviti parodontalno bolezen, sicer se bo vsa zgodba ponovila.




25. Umik dlesni in kosti, povezava z osteoporozo


Prav danes sem bila pri svoji zobozdravnici, ki je po rentgenski sliki potrdila svoje sume, da imam tako imenovani problem umika dlesni oz. celotne kosti, kar ima za posledico, da mi dlesni nenehno krvavijo in da se mi maje osmica desno zgoraj. Ker gre za problem, ki me je osebno kar močno prizadel, me predvsem zanima ali je ta pojav oz. bolezensko stanje dlesni pogojeno z dedno zasnovo in ali morda tudi z splošnim stanjem organizma. Ali ima ta pojav kakšno vezo z osteoporozo in ostalimi obolenji kosti.

Osteoporoza je kronična progresivna bolezen za katero je značilna nizka kostna masa in spremembe v strukturi kosti.Izguba mineralov iz kosti se začne nekje po 30. letu. Poveča se po menopavzi in je dvakrat hitrejša pri ženskah kot pri moških. Pri ženskah je glavni dejavnik pomanjkanje estrogena. Dejavniki tveganja pri nastanku osteoporoze so spol, dednost, menopavza, stas, amenoreja, uživanje velikih količin kofeina, proteinov in soli, uživanje premalo kalcija in vitamina D,uživanje večjih količin alkohola, fizična neaktivnost, nizka kostna gostota, in splošne bolezni. Dejavniki tveganja za parodontalno bolezen so zobne obloge, stres, diabetes, hormonske spremembe, splošne bolezni, osteoporoza in kajenje. Skupni dejavniki tveganja so pomanjkljiva in neustrezna prehrana,starost, kajenje,uporaba kortikosteroidov in napake v imunskem odgovoru.
Sama osteoporoza ne pomeni, da se bo razvila parodontalna bolezen. Kadar pa je parodontalna bolezen že prisotna, še posebno če je so že prisotni žepi in umik kosti, je napoved za poslabšanje parodontalne bolezni bolj neugodna, kot če bi osteoporoza ne bila prisotna. Vem, da moj odgovor ni tisto kar bi si želeli prebrati. Skušajte čimbolj vplivati na dejavnike na katere lahko.



26. Umikanje dlesni


Zanima me če se dlesni še zarastejo. Kakšni dve leti nazaj sem si kupil pretrdo zobno ščetko in tako sem povzročil, da se je dlesen na več mestih umaknila, tako da mi "gledajo" ven celi zobje.

Sami ste pravilno ugotovili najverjetnejši vzrok umika Vaših dlesni.Preveč intenzivno ščetkanje zob v nepravilni tehniki rado povzroča težavo, ki ste jo opisali.Vendar po Vašem opisu ne morem z gotovostjo trditi, da je vzrok umika dlesni samo nepravilna in preintenzivna tehnika ščetkanja.Paleta vzrokov umika dlesni je namreč zelo pestra. Dlesni same od sebe se ne bodo "zarasle", je pa možno tako umikanje dlesni zagotovo ustaviti. Za postavitev diagnoze in določitev načina terapije Vam predlagam obisk Vašega osebnega zobozdravnika, ki bo opravil pregled, ocenil prizadetost, Vam svetoval rešitev in Vas po potrebi napotil do specialista parodontologa ( specialist, ki se ukvarja z zdravljenjem dlesni).Zaenkrat Vam lahko svetujem le, da uporabljate srednje mehko ščetko in tehniko ščetkanja od dlesne proti zobu (od rdečega proti belemu), a ne s preveliko silo.



27. Vidne korenine, sprememba položaja zob



V zadnjem času se soočam z velikimi problemi dlesni in zob. Ne vem zakaj so se mi dlesni pomaknile z nekaterih zob navzgor, da je vidna celo korenina zoba, kar mi povzroča bolečine, pa tudi na videz je zelo neprijetno! Prav tako se mi nekateri zobje nekako skrivili in mi izpodrivajo druge. Kako je to moč popraviti in ali bi bilo tako zdravljenje treba plačati?

Zelo težko Vam odgovorim brez pregleda in analize rentgenskega posnetka - ortopana. Ker navajate tako umik dlesni, kot premikanje zob, menim, da gre za parodontalno bolezen. Zanjo je namreč značilno umikanje dlesni. Premik zob oziroma njihovo nagibanje je posledica izgube oporne kosti, ki drži zob na svojem mestu. Kadar je te kosti malo, se zobje lahko nagibajo, lahko tudi majejo. Predvidevam, da ste s stavkom: "Prav tako se mi nekateri zobje nekako skrivili in mi izpodrivajo druge." hoteli povedati, da spodnji zobje potiskajo zgornje navzven. To se pogosto lahko zgodi, kadar je zobovje pomanjkljivo, kadar zobje manjkajo in niso nadomeščeni z mostički ali protezo. Vsekakor se oglasite do svojega zobozdravnika, da Vas pregleda in predlaga ustrezno terapijo.




28. Vnete dlesni in vaginalne tekočine


Imam močno vnete dlesni, že skoraj mesec in pol. Ob vsakem umivanju zob se mi pojavi krvavitev, predvsem je dlesen na spodnjem zobovju bistveno bolj občutljiva. Začel sme uporabljati tudi ustno vodico. Ali lahko vplivajo na to tudi vaginalne tekočine? (namreč v tem času imam tudi partnerico). pH?

O vnetju dlesni sem že obširno pisala v rubriki težave z dlesnami. Zato se bom v tem odgovoru omejila le na vaginalne tekočine. Te zagotovo niso namenjene za v usta, saj običajno vsebujejo blaga do srednje močna razkužila. V kolikor se je težava pojavila sočasno z uporabo tekočine, in teh težav prej niste imeli je možno, da so težave posledica uporabe le-teh. Vendar bi v tem primeru pričakovala da imate težave v vseh ustih, tudi na lični sluznici in predvsem na jeziku. Vseeno bi bilo dobro da vas pregleda zobozdravnik in ugotovi odkod krvavenje dlesni. Svetujem Vam, da se s partnerico dogovorite za začasno prekinitev uporabe vaginalne tekočine za nekaj tednov ( vsaj tri tedne). Lahko se tudi dogovorita, da se za toliko časa odrečete stiku z vaginalno vodico. Če boste v tem času opazili bistveno izboljšanje , bo to pomenilo, da ste našli vzrok težavam.




29. Vnete dlesni pri novih mostičkih


Pred 14 dnevi sem dobil mostička (4,5,6,7,8 levo in 4,5,6,7,8desno). Vse je ok, boli me ne nič,sem pa dobil vnetje dlesni. So močno rdeče, vendar neboleče. Kaj bi to bilo?

Kot ste že sami ugotovili,gre za vnetje dlesni. Niste mi napisali ali so dlesni rdeče že ves čas odkar ste mostiček dobili ali se je pojavilo kasneje. Pri cementiranju mostičkov je dlesna lahko prizadeta zaradi cementa, ki dlesen draži, lahko pa pride tudi do lažje poškodbe pri odstranjevanju viška cementa takoj po cementiranju. Rob prevleke lahko rahlo pritiska na dlesen, še posebno, če je od brušenja do cementiranja mostička preteklo več časa. Te težave običajno minejo v 14 dneh do treh tednih. Napisali ste, da ste dobili mostiček, ne pa posameznih prevlek. Tudi niste opisali ali je v konstrukciji kakšen člen. Najverjetneje je, da je vnetje nastalo zaradi nepravilne higiene. Čiščenje mostičkov namreč zahteva uporabo posebne nitke, ki jo uvedete v medzobni prostor med prevleke in tako očistite predele kamor zobna ščetka ne seže. Kako se uporablja je navadno napisano na ovoju. Lahko gre tudi za alergijo na material, ki ste ga prejeli, toda to je še najmanj verjetno. Svetujem Vam, da se oglasite do zobozdravnika, ki Vam je mostičke izdelal. Pregledal Vas bo in svetoval pravilno terapijo oz. vzdrževanje.




30. Vnete dlesni


Stara sem 22 let in že 3-4 leta imam težave z dlesnami. Pred časom mi je zobozdravnik naredil na sprednje 4 zobe prevleke, nakar se mi je vnetje še poslabšalo. Poskusila sem že različne ustne vode in spirala z žajblovim čajem. Zanima me kaj mi priporočate, da dlesni dokončno ozdravim?

O vnetju dlesni sem veliko napisala v poglavju težave z dlesnami. Menim, da boste tam dobili odgovor na svoje težave. Najpomembneje je, da so zobne obloge dobro očiščene, prevleke pa izdelane tako, da omogočajo dober dostop za čiščenje. V naši ordinaciji ponujamo storitev "Higienska faza". Najprej pacientu na slikovnem materialu razložimo anatomijo zoba in obzobnih tkiv, kako nastaja zobna obloga, kako nastaja zobni kamen. S slikami razložimo kaj je skriti karies in razložimo kaj je parodontalna bolezen ter kaj so vzroki zanjo. Povemo kako se jo prepreči, zelo upočasni ali celo zaustavi njeno napredovanje. Pacientu očistimo trde in mehke zobne obloge z ultrazvočno napravo, zobe skrtačimo in po potrebi spoliramo s posebnimi gumicami in pastami. Površine postanejo gladke in nanje se zobne obloge manj nabirajo, če stanje pacient dobro vzdržuje po naših navodilih. V higiensko fazo spada še instrukcija ščetkanja posameznih skupin zob na modelu, demonstracija pravilne uporabe zobne nitke v ustih ter instrukcija uporabe interdentalne ščetke v ustih. Interdentalne ščetke prave velikosti Vam damo s seboj. Povemo kako se sami kontrolirate učinkovitost tako izvajane higiene. Pacienta nato naročimo na kontrole. Ko ugotovimo stopnjo izboljšanja vnetja ocenimo ali morda potrebujete napotitev k specialistu parodontologu. Žal Vam več brez pregleda ne morem svetovati. Lep dan in da bi čim prej uspešno odpravili svoje težave.




31. Zaskrbljena gingivitis in parodontitis


Imam en velik problem.Moje dlesni velikokrat kvavijo ko si umivam zobe. Prav tako sem opazila, da pri spodnjih sprednjih zobeh dlesni čudno rastejo oziroma ne rastejo ampak se ne držijo zob.Poleg tega pa imam tudi zadah, kaj lahko naredim zelo rada bi se rešila tega problema!

Krvavitev, ki se pojavi ob umivanju zob je posledica vnetih dlesni - gingivitisa. Vzrok za nastanek so zobne obloge. Zobne obloge, ki so dlje časa prisotne na zobeh ob dlesni povzročajo vnetje. Dlesen postane bolj rdeča, napeta - otečena in na dotik krvavi. "Dlesni, ki čudno rastejo in se ne držijo zob" so močno vnete dlesni. Kadar gingivitis traja dolgo, se razvije kronični gingivitis. Dlesen močno zateče in ob zobu začno nastajati žepki, kot jih opisujete ob spodnjih sprednjih zobeh. Svetujem Vam poostreno in pravilno izvajano ustno higieno. To lahko dosežete z uporabo ustrezne zobne ščetke, zobne nitke, interdentalnih ščetk, in razkužilnih tekočin. Pri poostreni higieni nekaj dni dlesni še močneje krvavijo, kar je normalno, po nekaj dneh pa se krvavitev umiri, občutek zatečenih dlesni mine. Da se tak gingivitis umiri, navadno traja 3-4 tedne. Pojav žepkov je začetek parodontalne bolezni, bolj znane kot parodontoza.
Ustni zadah je lahko posledica slabe ustne higiene, karioznega zobovja, parodontalne bolezni ali posledica kake sistemske bolezni. Svetujem Vam obisk pri zobozdravniku, ki Vas bo pregledal, ocenil prizadetost dlesni in svetoval terapijo. Ko bodo dlesni pozdravljene, bo zelo verjetno minil tudi ustni zadah.




32. Znižane dlesni


Imam problem z znižanjem dlesni zob.ker so se mi dlesni znižale tako da mi ne prekrijejo korenin zob in se mi zobje majejo kar povzroča bolečine in oteče spodnja ustnica . Zanima me če se to lahko pozdravi. Prosim da mi odgovorite in priporočate na koga se naj obrnem ali kaj storim.

O parodontalni bolezni in umikanju dlesen sem že kar nekaj napisala, zato se bom omejila le na odgovor o otekanju dlesni. Kadar se umakne dlesen, se pod dlesno topi, izgineva tudi kostnina, ki zob drži v kosti, zato se začne zob majati. Med zobom in dlesno nastaja vse globlji žep, ki se lahko vname. Takrat zateče. Kadar je vnetje močnejše, lahko zateče tudi ustnica. Ko parodontalna bolezen napreduje in se dlesen bolj in bolj umika, lahko kost pod njo izgine prav do vršička zobne korenine. Takrat se lahko vname tudi zobni živec, čeprav zob nima ne kariesa, ne plombe.
Svetujem Vam, da se oglasite pri svojem osebnem izbranem zobozdravniku , da vas pregleda, morda napravi rentgenski posnetek in določi diagnozo, ter nato terapijo.





33. Dlesna, žajbelj, zobna prha



Z zobmi sicer nimam večjih težav, redno hodim k zobozdravniku, tako da lahko rečem, da imam urejeno zobovje. Zadnje čase pa opažam, da se mi občasno pojavi blago vnetje dlesni in zadnje dni tudi rahla krvavitev. Zanima me, ali obstaja kakšna naravna stvar, ki ublaži vnetje, recimo žajbelj, med in ali bi bilo smiselno uporabljati zobno prho?


V kolikor so Vaše težave akutne, to pomeni, da se je vnetje dlesni pojavilo nedavno in poteka burno, je verjetno vzrok v padcu splošne odpornosti, lahko pa tudi kot sopojav pri virozi.
Vnetje bo ob skrbni higieni za ustno votlino (ščetkanje, nitkanje, uporaba interdentalnih ščetk) izzvenelo, ko si boste opomogli.
V kolikor pa gre za bolj dolgotrajen in blag potek bolezni, je potrebno oceniti stopnjo prizadetosti in možne vzroke ter vam svetovati in izbrati ustrezno terapijo.
V obeh primerih bo pomagala poostrena ustna higiena. Usta lahko izpirate s kamilicami ali fiziološko raztopino. Tudi žajbelj lahko, vendar ne v prevečkrat, saj pogosta in dolgotrajna uporaba lahko preveč izsuši sluznico.
Zobna prha je v redu, vendar jo morate uporabljati na pravilen način. Ne smete jo usmerjati v žepke dlesni, da jih curek iz prhe ne bi poglabljal.
Vsekakor Vam svetujem, da v kolikor se stanje v tednu dni ne umiri, obiščete svojega zobozdravnika.
Lep dan.



Zobozdravstvena ordinacija - Mirjam Kovačič Čadež, dr.dent.med.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group